Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Historia parafii i cerkwi w Tyniewiczach Dużych 13.02.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Parafia Prawosławna pod wezwaniem św. Apostoła i Ewangelisty Łukasza w Tyniewiczach Dużych jest samodzielną parafią dopiero od 1982 roku. W przeszłości miejscowa cerkiew była związana z parafią w Narwi, a mieszkańców tej wsi określano w dokumentach jako mieszczan. O ciekawej historii cerkwi w Tyniewiczach Dużych opowiada dr Janusz Danieluk z Białegostoku.
15 lutego w Cerkwi prawosławnej jest obchodzone święto Spotkania Pańskiego – Hrumnici. Tego dnia święci się świeczki gromniczne. O zwyczajach związanych ze świętem oraz o znaczeniu świeczek gromnicznych opowiada prawdziwa skarbnica wiedzy o dawnej obrzędowości – Nina Grygoruk ze wsi Kuraszewo.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
Białystok i Łuck będą realizować wspólny projekt, który przyczyni się do lepszej ochrony środowiska
Minęło 1000 dni od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę.
„Harmoń” z Łosinki od 15 lat jest wizytówką gminy Narew. Zespół prowadzony przez Ukrainkę Marię Paszko ma w swoim repertuarze pieśni ukraińskie.
Z wizytą w województwie podlaskim przebywa kilkunastoosobowa grupa studentów z Ukrainy, którzy biorą udział w programie Study Tours to Poland
O postaci metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w kontekście 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego opowiada dr Vitali Michalczuk.
Wieś Stołbce w gm. Nurzec - Stacja ma nietypową kolonijną zabudowę na obszarze ok. 25 km kwadratowych.
W programie spotkanie z artystką ukraińską Oleną Sarzhenko oraz członkami zespołu „Werwoczki” z Orli.
Zespół „Teren” z Hoszczy w obwodzie rówieńskim Ukrainy po raz pierwszy wystąpił na Podlasiu wkrótce po swym powstaniu. W naszym regionie koncertował w ostatnich ponad dwudziestu latach kilkakrotnie
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz