Radio Białystok | Białoruś | Cichanouska zaapelowała do Emmanuela Macrona o mediacje
Liderka białoruskiej opozycji poprosiła prezydenta Francji o mediacje. Swiatłana Cichanouska liczy na to, że Emmanuel Macron pomoże w przełamaniu impasu w jej kraju. Prezydent Francji rozpoczyna w poniedziałek (28.09) wizytę na Litwie, gdzie obecnie przebywa białoruska opozycjonistka.
Apel o mediacje
Według Swiatłany Cichanouskiej, Emmanuel Macron mógłby przyczynić się do wznowienia dialogu z Rosją. Unia Europejska natomiast powinna jej zdaniem rozszerzyć planowane sankcje o przedstawicieli biznesu, którzy wspierają reżim Aleksandra Łukaszenki.
O mediacji mówił też prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Chcę zachęcić inne europejskie państwa, a w szczególności Francję, do zaangażowania się w rolę mediatorów, aby nawiązać pokojowy dialog między władzami w Mińsku i białoruskim społeczeństwem, a Rosją
- oświadczył na łamach francuskiego dziennika "Le Figaro".
Podczas spotkania w Wilnie prezydenci mają rozmawiać o sytuacji na Białorusi i o relacjach z Rosją. Przed przybyciem na Litwę prezydent Francji stwierdził, że odejście od władzy Aleksandra Łukaszenki jest jedynym możliwym rozwiązaniem.
We wtorek (29.09) Emmanuel Macron odwiedzi żołnierzy francuskich służących w batalionie NATO na Litwie, a następnie uda się na Łotwę. Prezydentowi Francji podczas wizyty będzie towarzyszyć małżonka.
Macron jest gotów spotkać się z Cichanouską
Emmanuel Macron jest gotów spotkać się ze Swiatłaną Cichanouską. Rzecznik prezydenta Francji powiedział, że spotka się on z liderką białoruskiej opozycji, jeżeli zwróci się ona o rozmowę.
Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oskarżył w sobotę (26.09) na forum ONZ państwa Zachodu o próby wywołania "chaosu i anarchii" na Białorusi. W kraju tym od sierpnia trwają masowe protesty przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki.
Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii - napisał premier Mateusz Morawiecki po koncercie solidarności Polaków z Białorusinami. Zapewnił, że każda inicjatywa pomocy dla białoruskich przyjaciół cieszy się jego poparciem.
Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR, twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow oświadczył w czwartek (24.09), że uważnie obserwuje sytuację na Białorusi i popiera uczestników odbywających się tam protestów. "Białorusini - zuchy" - ocenił Michaił Gorbaczow w rozmowie z portalem Podjom.
Białoruś musi być suwerenna, a niezbędnym warunkiem tego są uczciwe wybory, w których to Białorusini, a nie aparat represji zdecydują o wyborze władz; wybory, które nie są demokratyczne nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju - podkreślił w środę (23.09) premier Mateusz Morawiecki.
Tak zwana inauguracja Alaksandra Łukaszenki to farsa, w rzeczywistości Łukaszenka po prostu przeszedł na emeryturę - oświadczyła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska. Podkreśliła, że jest jedynym liderem wybranym przez białoruski naród.
Białoruska opozycja wezwała do natychmiastowego obywatelskiego nieposłuszeństwa po objęciu w środę (23.09) przez Alaksandra Łukaszenkę funkcji prezydenta. Ceremonia inauguracji odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi.
Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Ouest France” stwierdziła, że ma doskonałe stosunki z Polską która „wydaje jej się wspaniałym krajem, gdzie prezydent szanuje i słucha swojego narodu”.
Wyłączamy z rozporządzenia tzw. "granicznego" obywateli Białorusi, dzięki czemu od wtorku (22.09) każdy Białorusin z tytułem wjazdowym, będzie mógł przyjechać do Polski - zapowiedział w rozmowie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Białorusini nadal będą jednak kierowani na kwarantannę.