Święta Bożego Narodzenia są na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Potwierdzają to badania i analizy psychologiczne. Dlaczego tak jest? Czy te święta muszą takie być i co możemy zrobić, żeby nie były?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed nami jakże wyczekiwane przez wielu święta Bożego Narodzenia, które kojarzą się z radością, rodzinnym ciepłem i taką niepowtarzalną, cudowną aurą. Tymczasem te święta są na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Potwierdzają to badania i analizy psychologiczne.
Dlaczego Boże Narodzenie jest tak stresujące? Czy te święta muszą takie być i co możemy zrobić, żeby nie były?
Goście Izy Serafin:
- Joanna Nitkiewicz-Powichrowska - psycholog
- Aleksandra Małus - psycholog
- ks. Karol Kondracikowski - dyrektor wydziału duszpasterstwa białostockiej kurii
Co czwarty Polak śpi poniżej 5 godzin, a prawie 70 procent korzysta z telefonu nocą. Tak wynika z analizy danych z pomiaru smartfonów. Wnioski zawarto w raporcie "SEN, SEKS i SMARTFONY”.
Skąd u nas takie podejście do urlopu i wypoczynku, dlaczego nie chcemy, a może nie umiemy wypoczywać, co nam przeszkadza, dlaczego jest to bardzo niekorzystne dla naszego organizmu i jak to nasze niewłaściwe podejście zmienić?
Dlaczego dzieci bywają wykluczane? Jak rozpoznać pierwsze sygnały takiego wykluczenia i jak mądrze reagować, by nie pogorszyć sytuacji a przerwać tę spirale?
Z badań wynika, że 3 na 4 uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy, a jeden na 3 nikomu o tym nie powiedział. Przyznają to uczestnicy warsztatów, organizowanych też w podlaskich szkołach, pod hasłem "Ogarnij hejt".
Jak w dobie rewolucji technologicznej, sztucznej inteligencji i automatyzacji skutecznie szukać pracy?
Jak sobie wyobrażamy macierzyństwo? Jako wyrzeczenie? Poświęcenie? Czy wręcz przeciwnie - jako najpiękniejszy okres w życiu?
Dlaczego niektóre wybory są tak trudne? Jak działa nasz umysł w obliczu niepewności? Czy istnieją jakieś uniwersalne strategie, które pomagają podejmować tylko te trafne decyzje, zgodne z naszymi wartościami i potrzebami?
To narzędzie, które budzi wiele emocji i kontrowersji - także wśród tych, którzy właśnie zdają maturę. Wiele osób boi się sztucznej inteligencji jak diabeł święconej wody, ale wiele też nie wyobraża sobie już bez niej normalnego funkcjonowania.
Coś się kończy, coś się zaczyna. Absolwenci liceów, techników i szkół branżowych II stopnia odebrali już świadectwa i zakończyli kolejny etap edukacji. To z jednej strony ulga, a z drugiej niepewność związana z przyszłością, bo przed większością z nich matura, no a potem - wszystkim tego życzymy - wymarzone studia.