Radio Białystok | Wiadomości | Białorusini oddali w Białymstoku hołd zmarłemu w grodzieńskim więzieniu Alesiowi Puszkinowi [zdjęcia]
Były kwiaty, znicze i narodowe flagi z czarną wstążką. Około stu Białorusinów mieszkających w Białymstoku zgromadziło się we wtorek (11.07) przed konsulatem własnego kraju, by oddać hołd zmarłemu w grodzieńskim więzieniu Alesiowi Puszkinowi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Znany białoruski artysta zatrzymany 2 lata temu zmarł w nocy w niewyjaśnionych okolicznościach na oddziale intensywnej terapii.
- Nie zapomnimy, nie odpuścimy - skandowali zgromadzeni na akcji.
W 2022 roku Aleś Puszkin został skazany na 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Podstawą do zatrzymania i skazania była wystawa jego prac przedstawiająca postaci białoruskiego ruchu antysowieckiego. Zdaniem reżimowego sądu w ten sposób artysta miał "siać nienawiść na tle narodowym czy społecznym".
W trakcie rozprawy sądowej Aleś Puszkin na znak protestu próbował popełnić samobójstwo. Kilka ostatnich miesięcy spędził w więzieniu w Grodnie. W Białorusi artysta był znany ze swoich happeningów. Podczas jednego z nich w 1999 roku przywiózł pod budynek administracji Aleksandra Łukaszenki taczkę z gnojem.
Aleś Puszkin miał 57 lat.
Nie żyje kolejny więzień polityczny reżimu Aleksandra Łukaszenki. We wtorek (11.07) w nocy w niewyjaśnionych okolicznościach na oddziale intensywnej terapii w Grodnie zmarł przebywający od 2 lat w więzieniu znany białoruski artysta Aleś Puszkin. O śmierci poinformowała żona artysty.
Andrzej Poczobut prawdopodobnie jest już w kolonii karnej w Nowopołocku na Białorusi. Przypuszczamy, że odbywa kwarantannę przed rozpoczęciem odsiadki w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - powiedział wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.
Białorusini mieszkający w Białymstoku zorganizowali w niedzielę (18.06) "Łańcuch solidarności". Uczestnicy ustawili się wzdłuż ul. Branickiego trzymając w rękach zdjęcia represjonowanych przez reżim Łukaszenki polityków, dziennikarzy, działaczy kultury.
Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.